Masif Parke

Parke

Doğal bir malzeme olan parke, zemin kaplama işlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Yer döşemelerinde vazgeçilmeyen parkenin üç çeşidi bulunmaktadır.
  Bunlar;
 • Masif Ahşap Parke
 • Laminat Parke
 • Lamina
Parke çeşidinin fazla olmasının nedenlerini ekonomik ve çevreci yaklaşımlar olarak adlandırabiliriz. Masif ahşap parkenin yerine daha ekonomik ve çevreci olan laminat parke ve lamina tercih edilmektedir.
  Masif Ahşap Parke
Geleneksel olarak kullanılan ilk parke türüdür. Masif ahşap parke yapımında, dayanıklılık açısından meşe, gürgen, diş budak, gül ağacı gibi sert ağaçlar kullanılır. Masif ahşap parke, uygulamada nitelikli işgücü gerektirir ve diğer parke türlerine göre pahalı olmasına karşın daha kalıcıdır. Yaygın olarak Merbau ve Meşe Parke markaları tercih edilmektedir.
  Laminat Parke
Laminat parke, endüstriyel ortamda istenilen renk ve desende basılmış kağıda reçine yedirilmesi şartıyla elde edilen yer döşemesi için kullanılan levhalardır. Laminat parke yüzeyleri düzleme veya cilalama gibi herhangi bir işlem gerektirmez.Laminat parkeler ucuz fiyatları ve uygulamalarının kolay ve hızlı olması nedeni ile günümüzde en yaygın kullanılan dekoratif zemin kaplamasıdır.Yer kaplaması olarak masif ahşap parkeye nazaran daha ekonomiktir.Yaygın olarak Terraclick, Floorpan ve Çamsen markaları tercih edilmektedir.
  Lamina
Lamine parke, ahşap malzemenin birkaç tabakasının birbirine yapıştırılması ve bunların üzerine nitelikli ağaçtan ince bir kaplama yapılması sureti ile üretilir. Cilalı olarak kullanıma sunulan lamine parkeler montaj işlemi sonrasında herhangi bir düzeltme veya cilalama işlemi gerektirmezler. Lamine parkenin, laminat parkeden farkı şudur; laminat parkede arada MDF kullanılır, lamine parkede ise aradaki malzeme ahşaptır. Lamine parke, laminat parkeden bu yüzden daha pahalıdır.Yaygın olarak Şerifoğlu, Floorpan ve Çamsen markaları tercih edilmektedir.

Fiyatlandırma ile ilgili bilgi almak için bize ulaşın: