Ucuz Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
Ocak 24, 2017
Ucuz ev dekorasyonunda ilk adım: yönteminizi belirleyin. Ana başlıklar altında toplayacağımız şu 3 yöntemden birini seçerek bütçenizi sarsmadan evinizi dekore etmeye başlayabilirsiniz.
1. Dekorasyonu zamana yaymak: Eğer acelem yok diyebiliyorsanız, evi yavaş yavaş dekore etmek de bir tercihtir. Böylelikle paranız oldukça sevdiğiniz bir parçayı eve eklersiniz. Örneğin seçtiğiniz kanepe pahalıysa, orta sehpayı almak için gelecek ayın maaşını ya da elinize para geçeceği bir günü beklemeniz gerekir.
2. Yapı market ürünlerini seçmek: IKEA benzeri yapı marketlerde satılan ve demonte olarak satın alınan mobilyalarla, evin ana eksiklerini toplu olarak tamamlayabilirsiniz. Bu ürünler daha çok ucuz, hafif malzemeden üretilir ve evde kendiniz monte edersiniz. Buna karşılık fiyatlar herhangi bir mobilya mağazasındakinden çok daha ucuzdur.
3. Pahalı ve ucuzu bir araya getirmek: Evde çok göz önünde olan bir iki parçaya para ayırıp diğer eşyaları ucuz, ikinci el ürünler arasından seçebilirsiniz. Örneğin koltuklarınız ikinci el olabilir ama bunları şöyle şık, ahşap ve yeni bir orta sehpa ile tamamladığınızda koltukların eskilikleri daha az göze batar.
Klasik ve Sade Tasarımlar
Az para harcanmasına rağmen dekorasyonu ile dikkat çeken evlerde çoğu kez sadelik ve klasik tasarımlar öne çıkar. Modern tarzda, beyaz mobilyalar, açık renk duvarlar ya da farklı modeliyle göz dolduran bir ayaklı lamba bu yaklaşıma örnek sayılabilir.
Hoş kesimli, siyah bir elbise nasıl her zaman şık durursa dekorasyonda da bu prensipten yola çıkılabilir. Sade tasarımlara, düz renk mobilyalara yönelin. Renkli yastıklar ve bitkilerle evi süsleyin. Eşya ve desen kalabalığı, pahalı mobilyaları bile ucuz gösterebilir.
Az ama öz, ucuz dekorasyon için oldukça önemli bir ipucudur ve sık sık hatırlamak hem şıklık hem de bütçeyi aşmamak adına faydalıdır. Renk Uyumu
Dekorasyonu ucuza mal edilen evlerdeki en başlıca hatalardan biri de, mobilya renklerinin birbirini tutmamasıdır. Belki takım alınamadığı için belki eşyalar farklı farklı yerlerden geldiği için böyle bir uyumsuzluk ortaya çıkar. Koyu kahverengi sehpa, açık kahverengi büfe ve siyah bir kitaplık gibi her biri farklı renkte mobilyalar dekorasyonu bozar. Renk uyumu evi şık gösteren önemli bir detaydır.
İkinci El Eşyaları Değerlendirin
Eskicilere, ikinci el mağazalarına göz atmayı unutmayın. Artık interneti bile bu iş için kullanabilirsiniz. Eski bir komodini yan sehpa olarak kullanmak ya da büyük bir pufu ucuza alıp yüzletmek, vintage ahşap mobilyaları boyayıp cilalayarak yeni bir görünüm kazandırmak çok parlak sonuçlar verebilir.
İyi Bir Marangoz Hayalleri Gerçekleştirebilir
Çok beğendiğinizi söylediğiniz bir masa ya da kanepe herhangi bir mobilya mağazasının kataloğunda binlerce TL diğerinde olabilir. Oysa nasıl bir mobilya istediğinizden eminseniz, iyi bir marangoz size oldukça uygun fiyata, tam da sizin ihtiyaçlarınıza ve zevkinize uygun bir model üretebilir.
Ucuz Aksesuar Yerine Az Aksesuar
Evi güzelleştirmek için bol aksesuar gerektiği büyük bir yanılgı olabilir. ‘Evi çok süslersem şık görünür.’ diye düşünmeyin. Ucuz malzemeden üretilmiş bir dolu minik aksesuar aksine dağınık ve uyumsuz bir görüntü yaratır. Şık bir ayna çerçevesi ve güzel bir vazo ile yetinmeyi deneyin. Daha çok el emeği aksesuarlara yönelin. Anneannenizin işlediği bir yastık kılıfı yeterince değerlidir.
Kendi Tarzınızı Belirleyin
Sırf ucuz olduğu için alınan eşyalar bir süre sonra gözünüze batacaktır. Oysa mobilya veya aksesuar satın alırken ucuz ürünler arasında da sizin beğeninize, yaşam tarzınıza uygun modelleri bulmaya çalışabilirsiniz. Sabırlı olun ve biraz yol yapmayı, yorulmayı ve fazladan birkaç dükkan gezmeyi göze alın. Ne istediğinizi bilirseniz pek çok seçeneği baştan elersiniz. Eşyalar arasında kaybolmazsınız.
Beğendiğiniz bir ürün pahalı çıkarsa hemen pes etmeyip onun ucuz alternatifleri ne olabilir araştırın. Örneğin ahşap parke pahalı olabilir ama ahşap görünümlü laminat parkeler, benzer bir görüntüyü çok daha ucuza sağlar.